І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь...
Шевченко Т. Г. «І мертвим, і живим...» (1845)
У Бердичівському педагогічному коледжі відбулася неймовірно цікава зустріч із Тетяною Лебединською – донькою партизанського поета Миколи Шпака, петербурзьким вченим, дослідником творчості Тараса Шевченка. На зустрічі також були присутні Скавронський Павло Степанович і Цвіткова Анжела Микитівна. Організатори – викладачі коледжу Бабійчук Тамара Василівна та Кицак Людмила Вікторівна, студенти коледжу.
Розпочалося все короткою презентацією про Миколу Шпака та читанням студентами його віршів. «Я не чекала такого прийому», – із сльозами на очах сказала гостя. Натомість вона розповіла про те, чого від неї ніхто не очікував почути.
Одна з найцікавіших історій із її вуст – про створення пам’ятника без будь-яких коштів: «Це був звичайнісінький валун, який ми поставили перед церквою і викарбували на ньому лише один рядок: «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте…», який свідчив про те, що це пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку (до речі, один із перших у Петербурзі)». Тетяна Лебединська розповіла багато незвичайних історій про життя Шевченка у Санкт-Петербурзі. Наприклад, Тетяна Лебединська розповіла, що гіпотетично Тараса Шевченка свого часу лікував рідний дід Леніна. Студенти були вражені тим, що розмовляла гостя найчистішою українською мовою, не зважаючи на те, що майже все життя прожила в Росії.
Вона щиро запрошувала присутніх відвідати Санкт-Петербург, при цьому наголосила: «У Північній Пальмірі ви можете спокійно вдягнути вишиванку і ходити в ній, можете вільно розмовляти українською, і ніхто не буде проти. Тут звикли до різних національностей – їх там понад 150. До речі, директор російської академії наук спілкується українською мовою, бо теж родом із України. Думаю, що всі бандерівці – в Санкт-Петербурзі».
Тетяна Лебединська закликала студентів і викладачів перевіряти різні джерела інформації і аналізувати, шукаючи правду. У студентів природно виникло запитання щодо її ставлення до війни. Тетяна Миколаївна коротко відповіла: «Потрібно завжди залишатися Людиною». А на питання: «Яким ви бачите патріота?» – ми почули: «Перш за все, патріот має шанувати і любити свою Батьківщину, але й повинен поважати інші держави і національності».
Мабуть, зустріч із Тетяною Лебединською дозволила студентам не лише пошанувати пам'ять саможертовного поета-партизана Миколи Шпака, але й оцінити свої життєві орієнтири та цілі, задуматися над власною долею і пригадати життєвий шлях Тараса Шевченка, ще раз замислитися над політичною ситуацією в Україні, визначити для себе загальнолюдські цінності, яких варто дотримуватися, йдучи нелегкою дорогою життя.
Скидан Катерина,
студентка І курсу групи А