Мудра любов до дітей – вершина нашої педагогічної
культури, думки й почуття. Сердечність, чуйність,
доброзичливість у ставленні до дитини – те, що
можна назвати загальним словом «доброта» – є
результатом великої тривалої роботи педагога над
самовихованням почуттів.
Василь Сухомлинський
24-25 листопада 2018 року викладачі коледжу Н.І. Гордійчук, К.П. Сидоренко, Т.П. Іваніцька уже традиційно відвідали Тринадцяті Всеукраїнські Читання з Гуманної Педагогіки «Чисті думки творять дива», присвячені 100-річчю з дня народження В.О. Сухомлинського, що проходили за сприяння Міністерства освіти і науки України на базі Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.
Гуманна Педагогіка як надбання класичної педагогічної спадщини не є закритою та самодостатньою системою. Ми, викладачі, збагачуємо її своїми думками та діями, тому для нас надзвичайно важливим є питання, як у сучасних умовах гідно впливати на педагогічні процеси, змінювати їх у кращій бік та самим змінюватись на краще.
Відповіді на ці питання ми змогли отримати в ході пленарного засідання у змістовних доповідях І.Д. Беха, дійсного члена Національної академії педагогічних наук України, доктора психологічних наук, професора, директора Інституту проблем виховання НАПН України, заслуженого діяча науки і техніки України «Особистість у векторі духовного здіймання», С.Д. Максименка, доктора психологічних наук, професора, дійсного академіка-секретаря НАПН України, директора Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України «Роль мислення в розвитку особистості», В.П. Матяшук, завідувачки кафедри освітньої політики Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидата історичних наук; члена Правління Всеукраїнської культурно-освітньої асоціації Гуманної педагогіки «Українське державотворення як наслідок колективного мислення», В.Ф. Бак, віце-президента Всеукраїнської культурно-освітньої асоціації Гуманної педагогіки «Свідомість – спосіб творення світу».
Зазначене коло питань було розглянуто під час творчих майстерень та майстер-класів. Задуматись над змістом своїх думок та їх значенням у житті спонукав надзвичайно професійно проведений майстер-клас «Дива кожного дня. Особисті шляхи до чистого мислення. Шляхи зростання та подолання труднощів», модераторами якого були Богосвятська Анна-Марія Іванівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри гуманітарної освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Лицар Гуманної Педагогіки (м. Львів) та Кудрик Ліліана Григорівна, доктор філософії, професор МКА, доцент кафедри життєвих компетентностей Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, психолог-коуч (м. Львів).
Звичайно, Читання – це не остаточне розв’язання окреслених проблем, а лише шлях, рухаючись яким, ми будемо отримувати особисті відповіді та оновлювати педагогічну свідомість. Підтвердженням цьому слала зустріч із випускницею нашого коледжу, нині студенткою Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова Лізою Мельничук. Адже вперше вона відвідала такі читання ще навчаючись у коледжі, і запалений вогник гуманної педагогіки не згас із роками.
Підсумком та найбільшим натхненням читань став майстер-клас Шалви Олександровича Амонашвілі, академіка, доктора психологічних наук, професора, іноземного члена Національної академії педагогічних наук України, Почесного президента Міжнародного Центру Гуманної Педагогіки, Лицаря гуманної педагогіки.
Роздуми про те, як самовдосконалюватися через очищення мислення, як почати шлях до життя без гніву, заздрості, дратливості, як вибудовувати педагогічний простір, у якому і в педагогів, і у студентів найкращі людські якості перебуватимуть у постійному розвитку, а негативне мислення не стане перешкодою для внутрішнього зростання, переповнили наші душі та спонукали до позитивних думок.
Вдало зазначає Люсі Малорі: «Ми бачимо світ за допомогою наших думок, бачимо його не таким, яким він є, а в тому світі, який надають йому наші думки».
Тетяна Петрівна Іваніцька,
викладач методики розвитку мовлення
і навчання грамоти