У культурі будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні таким символом є вишиванка – своєрідний унікальний код українського етносу з зашифрованими оберегами, символами та знаками. День вишиванки – поки ще неофіційне і порівняно нове народне свято, яке покликане сприяти єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу.
Свято було засноване в Чернівцях у 2006 році. Студенти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича запропонували ідею акції «Всесвітній день вишиванки» і прийшли одного дня в українському традиційному одязі. Спочатку акцію підтримали кілька десятків студентів і викладачів університету, але надалі свято вийшло на всеукраїнський рівень, до нього приєдналася українська діаспора по всьому світу, а також усі охочі підтримати Україну.
День вишиванки в Україні немає фіксованої дати. Щороку святкування припадає на третій четвер травня. У 2020 році День вишиванки – 21 травня. Колективи, родини змагаються за звання кращих у своїх вишитих сорочках. Це патріотичне змагання розпочалось у 2014 році, коли вперше провели всеукраїнський фотоконкурс «Моя родина у вишиванці». До організаторів свята надсилали світлини не лише з міст і сіл України, а й із 8 країн світу: Канади, США, Італії, Німеччини, Франції, Росії, Румунії, Португалії. У день вишиванки в Україні вишитим строєм вбираються навіть пам’ятники. Так, у 2016 році вишиті сорочки приміряли на себе скульптура Либіді та Засновникам Києва на Майдані Незалежності. Тематичним декором у вигляді стрічок із червоно-чорними візерунками, гуцульськими мотивами прикрашають автівки, будинки, домашніх улюбленців, валізи та сумки.
Із нагоди Дня вишиванки викладачами комісії хорового диригування Л.М. Зеленянською та А.Г. Стеценко серед викладачів та студентів Бердичівського педагогічного коледжу був започаткований флешмоб #Одягни вишиванку – 2020. Дирекція, викладачі, студенти, творчі колективи коледжу з задоволенням підхопили цю ініціативу і почали надсилати свої світлини у вишиванках організаторам проєкту. Сьогодні, перебуваючи на відстані один від одного, ми маємо можливість знову відчути себе однією дружною родиною, згадати яскраве, насичене життя нашого навчального закладу!
Як відзначити День вишиванки, перебуваючи вдома? Зробити сімейну фотосесію. Для цього одягніть найкращі свої вишиванки й підберіть локацію. Це може бути садок на дачі, музей під відкритим небом, улюблена галявина у лісі, берег річки чи озера або просто прогулянка містом. Провести флешмоб. Наприклад, зняти коротке відео у традиційному вбранні та викласти в соцмережі. Зустріти свято з родиною. Залишайтеся вдома та відчувайте себе УКРАЇНЦЯМИ!
Одягнімо, друже, вишиванки —
Наш чарівний український стрій.
Не для когось, не для забаганки,
А для себе, вірний друже мій.
Одягнімо вишиванки, друже,
Як одвічний предків талісман.
Хай не буде серед нас байдужих
І один в нас буде отаман.
Одягнімо в свята і неділі,
В будень, за потреби одягнім
І відчуєм — вороги безсилі
Зруйнувати український дім.
Одягнімо вишиванки, друже,
Хай побачить українців світ —
Молодих, відважних, дужих,
У єднанні на сто тисяч літ.
Ліна Миколаївна Зеленянська,
голова предметно-циклової комісії
викладачів хорового диригування
Відео: